Posted by: mihaimuscalu | August 28, 2009

România în Europa League

Aseară, 27.08.2009, au avut loc meciurile retur ale echipelor românești în ultimul tur preliminar al Europa League, o competiție care se anunță ca fiind mult mai atractivă decât fosta Cupa UEFA, atât din punct de vedere financiar, cât și al spectacolului oferit.

Premisele erau bune pentru Steaua, CFR Cluj și FC Vaslui, în timp ce pentru Dinamo șansele erau aproape zero după pierderea meciului tur la masa verde cu 3-0 din cauza suporterilor care au pătruns pe teren.

FOTBAL - LIGA EUROPA - STEAUA BUCURESTI - SAINT PATRICK-S ATHLESteaua a înregistrat o un nou succes în compania irlandezilor de la St. Patrick’s, revenind dupa ce a fost condusă și reușind să înscrie cele două goluri care i-au adus victoria. Românii au fost susținuți de 4000 de suporteri, iar răsplata acestora au reprezentat-o reușitele  lui Bănel Nicoliță ‘80 și Răzvan Ochiroșii ’89, după ce O’Connor deschisese scorul în minutul 49.

CFR Cluj a învins FK Sarajevo cu 2-1, asigurându-și astfel prezența în Europa League. Primul gol a venit din partea lui Kone în minutul 39 cu un lob frumos peste portarul advers, după o pasă de la Dubarbier. Mureșan a trimis mingea în poartă în minutul 69 din cornerul executat de Culio, golul oaspeților venind dintr-o lovitură liberă a lui Skoro ‘80.

Fc Vaslui venea după o victorie acasă cu grecii de la AEK Atena, scor 2-1. Echipa noastră nu a rezistat decât până la pauză (0 – 0), grecii demonstrând în repriza a doua că posedă o experiență superioară. Gazdele au marcat prin Manduca ‘60 și Scocco ‘73 și ‘80. Patronul Adrian Porumboiu și-a cerut scuze tuturor românilor pentru că echipa sa a fost singura care nu a reușit să se califice în Liga Europa.slovan-liberec-dinamo-george-filip

Dinamo București a fost cea mai mare surpriză a acestei etape, obținând o victorie la loviturile de departajare și o calificare incredibilă într-un meci plin de tensiune și de entuziasm. Cehii nu au mai arătat același curaj ca în meciul tur iar Dinamo a jucat foarte relaxată, lucru ce i-a permis să-si creeze faze importante de atac. Golurile dinamoviștilor au fost marcate de A. Cristea ‘3 și M. Niculae ’58 și ’82. Prelungirile au întins nervii suporterilor la maxim, portarul Matache având căteva intervenții salvatoare. La penaltiuri au înscris M. Niculae, Boştină, Torje, Cl. Niculescu, Moţi, D. Grigore, D. Kone, Diabate, Molinero – pentru Dinamo, Papousek, Blazek, Vacha, Holenak, Vulin, Dejmek, Dockal, Gebre Selassie – pentru Slovan. Au ratat Zicu (Dinamo), respectiv Gecov şi Liska (Slovan).

FC Timișoara este a patra echipă romanească din Liga Europa, aceasta calificându-se direct în grupe, după ce a fost învinsă de Vfb Stuttgart în turul trei preliminar al Ligii Campionilor.